^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Ogłoszenia duszpasterskie parafii rzymskokatolickiej

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

5 MAJA 2024 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

  1. Dziś 6. niedziela wielkanocna. Czytamy dziś fragment Ewangelii stanowiący dziewięć wierszy piętnastego rozdziału narracji Janowej, należy interpretować w kontekście ośmiu wcześniejszych wersetów (przypowieść o winnym krzewie), które czytaliśmy tydzień temu. W tych dwóch fragmentach aż dziesięć razy mowa jest o trwaniu (wytrwaniu, zamieszkiwaniu). To jest Ewangelia będąca wezwaniem do trwania w jedności z Jezusem; jest zarazem pytaniem o to, jak trwać, aby wytrwać? Jeśli pozostaniemy w obszarze nauczania św. Jana, to drogą trwania w Jezusie jest przestrzeganie przykazań; na ile żyjemy na co dzień Dekalogiem streszczającym się w przykazaniu miłości, na tyle trwamy w jedności z Tym, który objawia się jako krzew winny. Jeżeli poszerzymy nieco horyzont spojrzenia i odniesiemy się do treści pozostałych ewangelistów, to zauważmy, iż motyw winnego krzewu (przypowieści o winnym krzewie tam nie znajdziemy) odnosi się do rzeczywistości królestwa bożego i jest zapowiedzią Eucharystii (owoc winnego krzewu jest materią tego sakramentu). Niech ta świadomość towarzyszy nam w celebracji Eucharystii.
  1. Liturgicznej obchody tygodnia:

a) w poniedziałek, 6 maja – święto świętych apostołów Filipa i Jakuba,

b) w środę, 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli święceń diakonatu akolitom naszej diecezji. Modlimy się za kandydatów do święceń.

  1. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach majowych. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o 16:30, a w tygodniu po Mszy św.
  1. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o Urodzaje (Dni Krzyżowe), związane z tradycją procesji błagalnych do przydrożnych krzyży. Kościół modli się w tych dniach prosząc Boga o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, zwłaszcza na roli.
  1. W poniedziałek po majowym próba dzieci 1-komunijnych, zaś w środę, spotkanie dla rodziców dzieci które obchodzą rocznicę 1-komuni świętej.
  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej diecezji.