Święto Chrztu Pańskiego
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Największym odkryciem człowieka nie jest odnalezienie czegoś czy kogoś, lecz samego siebie. Należy zatem ubolewać, że część ludzi nadal miewa poważne problemy w odnalezieniu siebie jako ochrzczonych uczniów Chrystusa; nie chcą albo nie potrafią docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pan Bóg nam tych darów nie odwołuje Anie nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie, aby tak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski zawsze miał upodobanie.
We wtorek, 14 stycznia. Obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.
W piątek, 17 stycznia, przypada wspomnienie św. Antoniego, opata. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca. W Kościele katolickim w Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu.
W dniach 18-24 stycznia, w całym Kościele przezywamy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.
W środę po Mszy św, spotkanie pielgrzymów udających się do Fatimy.
W przyszłą niedzielę po Mszy św, o godz.11:00, odbędą się Jasełka wystawione przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
Kiedy Bóg się rodzi, do naszego serca wraca radość, miłość i nadzieja.
Kiedy Bóg się rodzi, jednoczy nas ze sobą tworząc z nas wspólnotę.
Kiedy Bóg się rodzi, to co złe staje się mniejsze, zło musi się cofnąć,
bo przychodzi Ten, który pokonał Złego.
I nic, ani strach, ani przerażenie, ani żadna niegodziwość nie są w stanie zmienić faktu, że Bóg się rodzi.
Dlatego świętujmy Boże Narodzenie najlepiej jak tylko potrafimy, bo nasz Zbawiciel schodzi do nas na ziemię i przychodzi do naszej codzienności. Zaprośmy Go do naszych serc i naszych domów.
Pielęgnując nasze wspaniałe zwyczaje, bardzo bogate, przyjrzyjmy się jak świętują w innych krajach.
MEKSYK • W słonecznym Meksyku popularne są świąteczne jarmarki z jaskrawymi światełkami, gdzie można kupić charakterystyczne wycinanki zwane papel picado a także figury Świętej Rodziny, które są niezbędnym świątecznym elementem każdego domu w Ameryce Łacińskiej. Choinki nie są tu popularne. Meksykanie stawiają na piękne rośliny o czerwonych kwiatach, zwane poinsecjami, które w Polsce nazywamy Gwiazdą Betlejemską. Pochodzą one właśnie z Meksyku. Ważnym elementem, rozpowszechnionym w całej Ameryce Łacińskiej a ulubionym przez dzieci jest też Piniata – kolorowa gwiazda wypełniona słodyczami. W Wenezueli tuż po wigilijnej kolacji następuje rozbicie piniaty specjalną pałą przez któregoś z najmłodszych członków rodziny. W Meksyku piniata znalazła swe miejsce w okresie 9 dni przed świętami Bożego Narodzenia, który jest tam czasem składania wizyt towarzyskich. Jest on obchodzony na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem. Zabawa polega na strąceniu kijem zawieszonej u sufitu piniaty i zebraniu jak największej ilości rozsypanych słodyczy. Piniata symbolizuje zło, które mami nas kolorami, siedem rogów gwiazdy odwołuje się do siedmiu grzechów głównych, natomiast kij odzwierciedla sprawiedliwość i walkę ze złem. Gdy pokonamy zło, możemy cieszyć się nagrodą. Na kolacji wigilijnej na przystawkę serwowane są tortas – bagietki posmarowane fasolową pastą, wypełnione nadzieniem z awokado, chili i cebuli. Następnie podawana jest zupa – wywar wołowy z dodatkiem grubo pokrojonych ziemniaków, papryki i kawałków kolb kukurydzy. Daniem głównym jest indyk w czekoladowym sosie. Po kolacji Meksykanie wybierają się na Mszę Koguta, która jest odpowiednikiem naszej pasterki. Nazwa ta pochodzi z legendy o tym, że jedynym momentem w historii, gdy kogut zapiał w nocy, był moment narodzin Chrystusa.
FRANCJA • We Francji szczególną rolę odgrywa żłóbek i szopki bożonarodzeniowe zwane la crèche, często z ręcznie robionymi figurkami, zwane santonami, przedstawiające Świętą Rodzinę, pasterzy i scenki z życia rodzinnego. Są one szczególnie popularne w Prowansji, gdzie ich wykonanie jest prawdziwą sztuką. Choinkę ubiera się na początku Adwentu i rozbiera zaraz po świętach. Szopkę także ustawia się na początku Adwentu, ale bez figurki dzieciątka Jezus. Gdy w rodzinie są dzieci, każde ma swoją owieczkę, która podąża do żłóbka. Za spełniony dobry uczynek dziecko może przestawić swoją owieczkę bliżej żłóbka, gdy popełni zły czyn, musi się cofnąć. W czasie Bożego Narodzenia kładzie się w żłóbku figurkę dzieciątka Jezus i dziecko, które zrobiło największą ilość dobrych uczynków w Adwencie, ma w czasie Świąt swoją owieczkę najbliżej Jezusa. We Francji na wigilijnym stole nie znajdziemy 12 potraw, za to jest aż 13 deserów, które mają przypominać 12 apostołów i Jezusa na ostatniej wieczerzy. Główną słodkością jest Bûche de Noël – rolada oblana czekoladą, która wygląda jak gałąź drewna. Ma ona przypominać, że w noc przyjścia Chrystusa nie szło się spać, ale czuwano i ucztowano, a ponieważ było zimno, trzeba było za dnia nazbierać dużo gałęzi do palenia w kominku. Le Réveillon czyli uroczysta uczta (odpowiednik naszej kolacji wigilijnej) miała bowiem miejsce po powrocie z la Messe de Minuit czyli Mszy o północy (Pasterki). Jeżeli chodzi o propozycje na francuskim stole, to przede wszystkim indyk w kasztanach, ale także foie gras czyli pasztet z kaczych wątróbek, gryczane naleśniki podawane ze śmietaną, owoce morza, kawior, ślimaki, żabie udka, wędzony łosoś i chleb z niespodzianką w środku zwany Pain Surprise.
WŁOCHY • Z Włoch pochodzi pierwsza szopka na świecie. Stworzył ją św. Franciszek z Asyżu chcąc uzmysłowić wszystkim w jakich warunkach przyszedł na świat nasz Zbawiciel. Od tamtego czasu Włosi pielęgnują tradycję żywych szopek. Podczas pasterki możemy podziwiać Świętą Rodzinę na żywo w stajence w towarzystwie zwierząt i aniołów. Świąteczne drzewka we Włoszech ubiera się 8 grudnia, w dniu Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kolacja wigilijna jest zazwyczaj bezmięsna. Na świąteczną ucztę przygotowywane są klasyczne włoskie przystawki, zupy oraz ryby i makarony, zależnie od regionu. Uczta składa się z siedmiu różnych rodzajów owoców morza i znana jest jako Uczta siedmiu ryb, w jej skład wchodzą m.in. węgorz, baccala czyli wędzony dorsz, krewetki, kalmary lub ośmiornice w sosie pomidorowym, małże gotowane w białym winie i czosnku lub pieczona ryba. Prezenty dzieciom przynosi Befana w nocy z 5 na 6 stycznia. Skrada się do domów przez komin, a upominki wkłada do skarpet.
DANIA • W Danii w dzień poprzedzający Wigilię obdarowuje się przyjaciół drobnymi prezentami a dzieci częstowane są małymi ciasteczkami z dżemem zwane aebleskiver. Na duńskim wigilijnym stole możemy znaleźć pieczoną kaczkę lub gęś nadziewaną suszonymi owocami, czerwoną kapustę i brązowe ziemniaki w karmelowym sosie. Ulubione świąteczne ciasto to pebbernodder podobny do piernika, nie ma w nim jednak miodu ale pieprz. Po kolacji zapalane są światełka na choince. Członkowie rodziny łapią się za ręce i chodząc wokół drzewka, śpiewają duńskie kolędy. Następnie zabierają się za rozdawanie prezentów. Jedno z dzieci przynosi prezent, obdarowany rozpakowuje przy wszystkich i dopiero wtedy następna osoba otrzymuje prezent.
NIEMCY • Z Niemiec pochodzi choinka, którą przystraja się na bogato, jako drzewko w raju. Niemiecka Nadrenia jest miejscem narodzin zwyczaju przystrajania bożonarodzeniowego drzewka. Pod choinką umieszcza się szopkę. W Niemczech bardzo popularne są jarmarki bożonarodzeniowe i kalendarze adwentowe w postaci domu pełnego okien, które skrywają czekoladki, które maluchy mogą zajadać każdego ranka. Innym adwentowym zwyczajem, pochodzącym z południa Niemiec, jest zapalanie świecy w każdą niedzielę Adwentu. Gdy palą się 4, to znaczy, że Boże Narodzenie jest blisko. W oknach domów zawiesza się świecące ozdoby, często wykonane własnoręcznie z papieru i zielonych gałązek. W Niemczech wigilia nie jest specjalnie celebrowana i nie jest postna. Na wigilijnych stołach znajduje się sałatka ziemniaczana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa, dania rybne i potrawy z kiszonej kapusty. Członkowie rodziny składają sobie życzenia, ale nie dzielą się opłatkiem. Prezenty rozłożone są na stole, a pod talerzem wigilijnym umieszcza się pieniążek, który ma przynieść rodzinie dostatek przez cały rok. Niemcy lubią śpiewać kolędy i chętnie wybierają się całymi rodzinami na pasterkę. Na świąteczny obiad podaje się najczęściej gęś.
GRECJA • W Grecji obchody Święta Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni. Głównym symbolem Bożego Narodzenia nie jest choinka a łódeczka. Stateczki, łódki, żaglowce wykonane ze świecących girland z lampek ozdabiają centralne place w miastach i domy prywatne. Jednak w epoce globalizmu towarzyszą im także choinki. W wigilię na wsiach i w małych miasteczkach wędruje się całymi gromadami od domu do domu śpiewając kolędy i składając życzenia sąsiadom. Świątecznym przysmakiem jest christopsomo czyli „Chleb Chrystusa” – słodki bochenek wypiekany w różnych kształtach, zależnie od zawodu czy pochodzenia rodziny. Dzieci otrzymują więc prezenty 1 stycznia – przynosi je św. Bazyli, odpowiednik naszego św. Mikołaja.
Choć zwyczaje różnią się bardzo i sprawdza się powiedzenie „Co kraj, to obyczaj” – jedno jest pewne: każdy stara się świętować najlepiej jak potrafi, gdyż przyjście Chrystusa na świat jest najważniejszym wydarzeniem ludzkości. Gdyby Jezus nie przyszedł na świat, to nie umarłby na krzyżu i nie otworzyłby nam drogi do nieba. Dlatego świętujmy Boże Narodzenie najlepiej jak tylko potrafimy i dołóżmy do tego wszelkich starań, bo przychodzi nasz Zbawiciel. Cieszmy się tą prawdą i świętujmy z naszymi najbliższymi tą wielką radość.
Elżbieta Król-Cebulska
Głos świętego Marcina, nr 1 (231) styczeń 2025
Odwiedziny Duszpasterskie 2024/2025
Kochani!
W sobotę 30 listopada 2024 roku rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej rzymskokatolickiej parafii.
Otwórzcie drzwi swoich mieszkań i domów a swoje serca na błogosławieństwo Boże.
Za każdą szczerą i życzliwą rozmowę, radę czy sugestię dotyczącą życia naszej rodziny parafialnej będziemy bardzo wdzięczni!
Szczegółowy plan kolędowy zamieszczamy w linku do pobrania poniżej.
Zapraszamy na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „Inne Slowa”.
Twórczość zespołu balansuje na pograniczu autorskiej poezji śpiewanej i różnych odcieni folku, czasami nawet bluesa.
Autorem słów i muzyki wszystkich utworów jest Artur Sczesny.
W twórczości Innych Słów zawsze na pierwszym planie jest przekazywana treść a muzyka ma ułatwić jej odbiór ze zrozumieniem.
Obecnie zespół nagrywa i występuje w składzie:
Artur Sczesny – gitary, śpiew
Łukasz Drzewiecki – przestrzeń, instrumenty elektroniczne i perkusyjne, aranżacja, śpiew
Mika – śpiew
Ewelina Drzewiecka – śpiew,
Antoni Sczesny – gitara basowa, instrumenty klawiszowe.
Artur Sczesny jest lekarzem, specjalistą ortopedii i rehabilitacji medycznej.
W latach osiemdziesiątych lider zespołu Białe Mewy zajmującego się piosenką żeglarską.Autor wielu tekstów i piosenek dla Ryczących Dwudziestek, projektów Ryczące – Shannon, Ryczące – Drake, Waldka Mieczkowskiego i in.
Obecnie lider grupy Inne Słowa.
--
Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, Filia w Międzyrzeczu Górnym
Chata Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza pragnie zaprosić
na spotkanie autorskie
z Juliuszem Wątrobą
znanym poetą, prozaikiem, satyrykiem, felietonistą, autorem tekstów pieśni i piosenek,
musicali, spektakli oraz programów kabaretowych.
W trakcie spotkania przygrywać będzie kapela „STELA”z Międzyrzecza.
Zapraszamy w piątek 22 listopada 2024 r. na godz. 18.00 do Chaty Międzyrzecze, filii GOK Jasienica.
Organizatorzy mają nadzieję, że kameralne spotkanie z artystą
stanie się także inspiracją do kultywowania
gwary Śląska Cieszyńskiego.
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA — 10 LISTOPADA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś 32. niedziela zwykła. Dwie wdowy, dwa różne obrazy, ale mające wiele wspólnego. Do pierwszej z nich, szykującej się na śmierć głodową, przychodzi prorok Eliasz i wymaga czegoś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być bezczelnością: Najpierw zrób mały podpłomyk dla mnie i przynieś mi. A sobie i twemu synowi zrobisz potem (por. 1 Krl 17, 13). Eliasz chce, aby kobieta ofiarowała wszystko, co posiadała: całe swoje życie, które zawisło na tej ostatniej odrobinie pożywienia. I ona je bez wahania oddaje. Zaś druga wdowa, ta z Ewangelii, wrzucając do skarbony dwa pieniążki, dała wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie (Mk 12, 44). Czyn wdowy ewangelicznej posuwa się krok dalej niż wdowy z Sarepty Sydońskiej, bo ona ofiaruje swój dar spontanicznie, nikt ja o ten dar nie prosi. Dlatego Pań Jezus, w przeciwieństwie do proroka Eliasza, nie obiecuje jej żadnej rekompensaty za okazany gest miłości. To dar absolutnie bezinteresowny i całkowity!
Liturgicznej obchody tygodnia:
We wtorek, 12 listopada, przypada Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.
W piątek, 15 listopada, oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.
Od soboty, od godz. 8:00 w kancelarii przyjmujemy zapisy intencji mszalnych na rok 2025.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby diecezji.
Koło Gospodyń Wiejskich z Międzyrzecza Dolnego
zaprasza po pyszne tradycyjne kołocze.
Zapraszamy do sali przy boisku w Międzyrzeczu Dolnym
w sobotę 9 listopada od godziny 13.00.
Pomoc społeczna po powodzi.
Wszelkie niezbędne informacje nt. możliwości uzyskania pomocy można znaleźć
na stronach Gminy Jasienica:
https://jasienica.pl/pl/page/powodz
oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-po-powodzi
Za wszystko, jeszcze raz bardzo dziękuję!
ZAPROSZENIE
Z okazji przypadającego w piątek 23 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza zaprasza mieszkańców i gości na teren Starej Prochowni.
O godzinie 14:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i oddanie hołdu wszystkim ofiarom obu reżimów.
Obelisk upamiętniający 10 bezimiennych Polaków rozstrzelanych przez Niemców 17 czerwca 1942 r. jest miejscem, gdzie chcemy wyrażać wdzięczność za najwyższą ofiarę, jaką złożyli nasi przodkowie w obronie wolnej Ojczyzny. Chcemy manifestować przywiązanie do patriotycznych i tradycyjnych wartości. Chcemy także modlić się o pokój dla następnych pokoleń.
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu w Brennej (Beskidzki Dom Zielin "Przytulia") serdecznie zapraszają miłośników gwary cieszyńskiej do udziału w Czytaniu po Naszymu - 28 czerwca, godz. 17.00, klub „Mikroklimat” w Górkach Wielkich.
Celem wydarzenia jest popularyzacja cieszyńskiej literatury gwarowej oraz promowanie twórczości Walentego Krząszcza.
Lekturami pierwszej edycji Czytania Po Naszymu będzie twórczość Walentego Krząszcza (1886-1959) – urodzonego w Górkach Wielkich, pisarza, nauczyciela i kierownika szkoły w Międzyrzeczu.
Mijająca 65 rocznica śmierci Walentego Krząszcza jest okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego choć zapomnianego pisarza ludowego Śląska Cieszyńskiego.
"Walenty Krząszcz, którego tak uroczyście i serdecznie żegnano, urodzony w końcu ubiegłego wieku w tychże samych Górkach Wielkich, był całe życie nauczycielem wiejskim („rechtorem”) i pisarzem.
(…) Pozostawił 17 powieści przeważnie w pięknej archaizującej gwarze cieszyńskiej oraz kilka sztuk teatralnych stanowiących dotychczas żelazny repertuar śląskich zespołów amatorskich.
(…) Bezpretensjonalne utwory Krząszcza oddające z życzliwością i humorem nie istniejące już środowisko wiejsko-góralskie są obecnie doszczętnie wyczerpane. Wznowienie paru tomów z nich wydaje się rzeczą bardzo pożądaną i potrzebną. Wszak są to już dziś dokumenty przeszłości, dokumenty malujące drogę jaką Śląsk przebył w ostatnie pół wieku.
Powszechny żal, którego wyrazem był tłumny pogrzeb Walentego Krząszcza przypomina niezmierne znaczenie jakie dla kultury i dziejów Narodu posiadają skromni, prowincjonalni literaci, ogółowi przeważnie nieznani, przygotowujący grunt pod szerszy zasiew, żłobiący cierpliwie bruzdy, którymi spłynie z szumem twórcze słowo polskie. – pisała we wspomnieniu pośmiertnym Zofia Kossak („Słowo Powszechne, 14.04.1959 r.)
Źródło:
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej (Facebook)
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
serdecznie zapraszama wszystkich na Rodzinny Rajd Rowerowy
Ósmy Memoriał im. Leszka Mroczko, 29.06.2024 r.
Uwaga: Dla najmłodszych dzieci jadących z opiekunami, dla których planowana trasa rajdu może być zbyt trudna, zaplanowana jest łatwiejsza trasa:
ul. Centralna, Jazowa, Pszeniczna, Jęczmienna, Zapłocie, Spółdzielcza i na Starej Prochowni gry i zabawy.
Prosimy rodziców i opiekunów o odpowiedzialny wybór trasy.
Bardzo prosimy wszystkich chętnych o wcześniejsze pobieranie oświadczeń/zgłoszeń dla siebie i dla niepełnoletnich rowerzystów ;-)
Usprawni nam to rejestrację uczestników na starcie.
Więcej informacji tutaj:
2024-05-30
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Kochani!
Jeszcze raz, bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej pięknej uroczystości!!!
Szczególne wyrazy podziękowań kierujemy do budowniczych pięknych stacji, dzieciom pierwszokomunijnym i nie tylko (pani katechetce Joasi i rodzicom!) obsypującymi drogę Chrystusowi, panom z baldachimem, wszystkim osobom w strojach regionalnych (Zespół "Międzyrzeczanie", Koło Gospodyń Wiejskich Międzyrzecze Dolne) pocztom sztandarowym: (OSP Międzyrzecze Dolne, OSP Międzyrzecze Górne i Stowarzyszeniu Przyjaciół Międzyrzecza, panu organiście Marcinowi oraz całej licznej służbie liturgicznej pod opieką ks. Macieja!
Zapraszamy do oglądania obfitej fotorelacji z naszej pięknej modlitwy ale też publicznego wyznania i manifestacji wiary!
Dziękujemy za zdjęcia i nagrania:
© Ryszard Czylok, Władysław Kocurek i Krzysztof Wydra
IX NIEDZIELA ZWYKŁA
2 CZERWCA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
a) w poniedziałek, 3 czerwca – wspomnienie świętych męczenników, Karola Lwangi i Towarzyszy.
b) w piątek, 7 czerwca – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości, w tym dniu, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
c) w sobotę, 8 czerwca – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.