Pomoc społeczna po powodzi.
Wszelkie niezbędne informacje nt. możliwości uzyskania pomocy można znaleźć
na stronach Gminy Jasienica:
https://jasienica.pl/pl/page/powodz
oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-po-powodzi
Za wszystko, jeszcze raz bardzo dziękuję!
ZAPROSZENIE
Z okazji przypadającego w piątek 23 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza zaprasza mieszkańców i gości na teren Starej Prochowni.
O godzinie 14:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i oddanie hołdu wszystkim ofiarom obu reżimów.
Obelisk upamiętniający 10 bezimiennych Polaków rozstrzelanych przez Niemców 17 czerwca 1942 r. jest miejscem, gdzie chcemy wyrażać wdzięczność za najwyższą ofiarę, jaką złożyli nasi przodkowie w obronie wolnej Ojczyzny. Chcemy manifestować przywiązanie do patriotycznych i tradycyjnych wartości. Chcemy także modlić się o pokój dla następnych pokoleń.
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu w Brennej (Beskidzki Dom Zielin "Przytulia") serdecznie zapraszają miłośników gwary cieszyńskiej do udziału w Czytaniu po Naszymu - 28 czerwca, godz. 17.00, klub „Mikroklimat” w Górkach Wielkich.
Celem wydarzenia jest popularyzacja cieszyńskiej literatury gwarowej oraz promowanie twórczości Walentego Krząszcza.
Lekturami pierwszej edycji Czytania Po Naszymu będzie twórczość Walentego Krząszcza (1886-1959) – urodzonego w Górkach Wielkich, pisarza, nauczyciela i kierownika szkoły w Międzyrzeczu.
Mijająca 65 rocznica śmierci Walentego Krząszcza jest okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego choć zapomnianego pisarza ludowego Śląska Cieszyńskiego.
"Walenty Krząszcz, którego tak uroczyście i serdecznie żegnano, urodzony w końcu ubiegłego wieku w tychże samych Górkach Wielkich, był całe życie nauczycielem wiejskim („rechtorem”) i pisarzem.
(…) Pozostawił 17 powieści przeważnie w pięknej archaizującej gwarze cieszyńskiej oraz kilka sztuk teatralnych stanowiących dotychczas żelazny repertuar śląskich zespołów amatorskich.
(…) Bezpretensjonalne utwory Krząszcza oddające z życzliwością i humorem nie istniejące już środowisko wiejsko-góralskie są obecnie doszczętnie wyczerpane. Wznowienie paru tomów z nich wydaje się rzeczą bardzo pożądaną i potrzebną. Wszak są to już dziś dokumenty przeszłości, dokumenty malujące drogę jaką Śląsk przebył w ostatnie pół wieku.
Powszechny żal, którego wyrazem był tłumny pogrzeb Walentego Krząszcza przypomina niezmierne znaczenie jakie dla kultury i dziejów Narodu posiadają skromni, prowincjonalni literaci, ogółowi przeważnie nieznani, przygotowujący grunt pod szerszy zasiew, żłobiący cierpliwie bruzdy, którymi spłynie z szumem twórcze słowo polskie. – pisała we wspomnieniu pośmiertnym Zofia Kossak („Słowo Powszechne, 14.04.1959 r.)
Źródło:
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej (Facebook)
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
serdecznie zapraszama wszystkich na Rodzinny Rajd Rowerowy
Ósmy Memoriał im. Leszka Mroczko, 29.06.2024 r.
Uwaga: Dla najmłodszych dzieci jadących z opiekunami, dla których planowana trasa rajdu może być zbyt trudna, zaplanowana jest łatwiejsza trasa:
ul. Centralna, Jazowa, Pszeniczna, Jęczmienna, Zapłocie, Spółdzielcza i na Starej Prochowni gry i zabawy.
Prosimy rodziców i opiekunów o odpowiedzialny wybór trasy.
Bardzo prosimy wszystkich chętnych o wcześniejsze pobieranie oświadczeń/zgłoszeń dla siebie i dla niepełnoletnich rowerzystów ;-)
Usprawni nam to rejestrację uczestników na starcie.
Więcej informacji tutaj:
2024-05-30
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Kochani!
Jeszcze raz, bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej pięknej uroczystości!!!
Szczególne wyrazy podziękowań kierujemy do budowniczych pięknych stacji, dzieciom pierwszokomunijnym i nie tylko (pani katechetce Joasi i rodzicom!) obsypującymi drogę Chrystusowi, panom z baldachimem, wszystkim osobom w strojach regionalnych (Zespół "Międzyrzeczanie", Koło Gospodyń Wiejskich Międzyrzecze Dolne) pocztom sztandarowym: (OSP Międzyrzecze Dolne, OSP Międzyrzecze Górne i Stowarzyszeniu Przyjaciół Międzyrzecza, panu organiście Marcinowi oraz całej licznej służbie liturgicznej pod opieką ks. Macieja!
Zapraszamy do oglądania obfitej fotorelacji z naszej pięknej modlitwy ale też publicznego wyznania i manifestacji wiary!
Dziękujemy za zdjęcia i nagrania:
© Ryszard Czylok, Władysław Kocurek i Krzysztof Wydra
IX NIEDZIELA ZWYKŁA
2 CZERWCA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
a) w poniedziałek, 3 czerwca – wspomnienie świętych męczenników, Karola Lwangi i Towarzyszy.
b) w piątek, 7 czerwca – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości, w tym dniu, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
c) w sobotę, 8 czerwca – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, w której od wieków trwa modlitwa, za Kościół, za Ojczyznę, za kapłanów. Szczególną moc ma modlitwa w nocy, ponieważ łączy się ona z umartwieniem pozbawienia snu. Sam Jezus daj nam przykład.
Św. Łukasz zapisał: Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami (Łk 6, 12n).
Modlitwa za kapłanów, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół. Naśladując sposób modlitwy Jezusa, pragniemy modlić się nocą na górze, na Jasnej Górze.
W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.
Zapraszamy członków Apostolatu Margaretka oraz wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.
Rozpoczniemy o godz.21:00 Apelem Jasnogórskim, centralnym punktem będzie sprawowana o godz. 24:00 Eucharystia.
Program czuwania przedstawia się następująco:
21.00 – Apel Jasnogórski
22.00 – Różaniec, tajemnice światła
23.00 – Droga Krzyżowa
24.00 – Eucharystia
01.00 – Adoracja NS, Litania do Chrystusa Kapłana i Żertwy, adoracja w ciszy
02.00 – Różaniec, część chwalebna
03.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia,
Organizatorem czuwania jest Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.
Uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii św. w rzymskokatolickiej parafii.
https://youtu.be/Q-v0FnIjlBI?si=5FCv8tKZhKxnzyVn
Członkowie Apostolatu „Margaretka” z całej diecezji bielsko-żywieckiej przybędą 13 kwietnia br. do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kętach, by modlić się o świętość kapłanów. To będzie kolejna pielgrzymka członków wspólnoty, adoptujących duchowo księży i wspierających ich w ten sposób. Tym razem nawiedzenie miejsca związanego z narodzeniem św. Jana Kantego ma związek z trwającym w diecezji Rokiem Jubileuszowym upamiętniającym 550. rocznicę tego średniowiecznego świętego.
W kościele śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, nieopodal miejsca, gdzie urodził się św. Jan Kanty – patron margaretkowego ruchu w diecezji bielsko-żywieckiej – uczestnicy pielgrzymki wysłuchają prelekcji kustosza ks. Zbigniewa Jurasza.
Po konferencji pielgrzymi wezmą udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Z hierarchą modlić się będzie m.in. ks. Krzysztof Rębisz, diecezjalny duszpasterz Apostolatu.
https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/pielgrzymka-apostolatu-margaretka-do-ket-zaproszenie/
- Wielki Czwartek - uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godzinie 18:00.
- Wielki Piątek – Droga Krzyżowa dla dzieci o godz.: 9:00 i dla dorosłych o godz.: 15:00,
- Liturgia Wielkopiątkowa o godzinie 18:00. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Jest to także dzień pokuty i pojednania. Od godz. 8:00 do 12:00 i 14:00 – 17:30 można skorzystać ze spowiedzi świętej.
- Wielka Sobota – uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej o godzinie 19:00 – jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego (zachęcamy, aby przynieść ze sobą świece do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych).
Święcenie pokarmów odbędzie się w kościele od godz. 11:00 do 13:00 (co pół godziny). Tradycyjnie będzie można złożyć dar z koszyczka dla potrzebujących z naszej parafii.
28.03.2024 r. WIELKI CZWARTEK |
18:00
|
Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Czuwania do godziny 22:00 - o godz.: 20:00 czuwanie młodzieży, - o godz.: 20:30 Matki w Modlitwie, - o godz.: 21:00 Akcja Katolicka, - o godz.: 21:30 Żywy Różaniec. |
29.03.2024 r. WIELKI PIĄTEK |
od 8:00 15:00
18:00 |
Adoracja w Ciemnicy. Droga Krzyżowa dla dzieci. Droga Krzyżowa dla dorosłych.
Liturgia Wielkopiątkowa. Po liturgii – adoracja przy Grobie Pańskim do 22:00 - o godz.: 20:00 czuwanie młodzieży, - o godz.: 20:30 Matki w Modlitwie, - o godz.: 21:00 Akcja Katolicka, - o godz.: 21:30 Żywy Różaniec. |
30.03.2024 r. WIELKA SOBOTA |
11:00 - 13:00 19:00 |
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele - co pół godziny.
Uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej. |
Spowiedź święta
Dzień pokuty i sakramentalnej spowiedzi – Wielki Piątek 29 marca,
w godz.: 8:00 – 12:00 i 14:00 – 17:30
Wielki Poniedziałek | 16:30 – 17:00 |
Wielki Wtorek | 16:30 – 17:00 |
Wielka Środa | 16:30 – 17:00 |
Wielki Czwartek | 17:00 – 17:30 |
Wielki Piątek | 08:00 – 12:00 i 14:00 – 17:30 |
Wielka Sobota | 08:00 – 10:00 |
EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
Region Międzyrzecze
W dniu 22.03.2024 r. pragniemy zorganizować Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Marcina w Międzyrzeczu.
Jak się przygotować do EDK?
Wyposażenie:
• drewniany krzyż,
• latarka czołowa + zapasowe baterie,
• kamizelka odblaskowa / odblaski na ręce,
• czapka, rękawiczki i kurtka przeciwdeszczowa,
• zapasowa para skarpet,
• naładowany telefon, powerbank,
• papierowa mapa trasy,
• dokumenty,
• termos z ciepłym napojem,
• batony energetyczne, suchy prowiant,
• w razie konieczności zapewniamy sobie transport.
Pamiętamy, że uczestnicząc w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej sami ponosimy za siebie odpowiedzialność. Wydarzenie nie ma charakteru wydarzenia masowego. Ważne jest zachowanie reguł obowiązujących na EDK w tym reguła milczenia. EDK polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowanie rozważań ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Rozważania do pobrania:
https://www.edk.org.pl/rozwazania
Link do sklepu, w którym można nabyć pakiet EDK:
https://sklep.edk.org.pl/
Plany EDK w naszej parafii:
- EDK Trasa św. Marcina 2024 r.
https://drive.google.com/file/d/1ZBWoIXKhzk-P4D9qOrMlrE8YjKfu4vU4/view?usp=sharing
- EDK Trasa Matki Bożej Szkaplerznej 2024 r.
https://drive.google.com/file/d/1KonCEl6OLAemVqDiU0bmbPxQVo7NLdu2/view?usp=sharing