W sobotę 23 września w wieku 69 lat zmarł dr Jerzy Polak, wybitny historyk i badacz dziejów Bielska-Białej. W przeszłości był dyrektorem bielskiego Muzeum Historycznego, współautor monografii miasta i honorowy prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Autor niezliczonych publikacji na temat miasta i regionu.
Jerzy Polak urodził się w 1954 roku w Cieszynie. Od wielu lat mieszkał w Bielsku-Białej, gdzie ukończył II LO im. Adama Asnyka, następnie studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tytuł doktora nauk humanistyczych obronił pod koniec lat 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
„Nieoceniony autorytet i skarbnica wiedzy”. Pokolenia bielszczan korzystać będą z jego pracy
Mentor, autorytet i człowiek obdarzony wyjątkowym warsztatem i darem wyłuskiwania wiedzy z nawet strzępków informacji. Na początku lat 90. jako pierwszy rozpoczął dogłębne badania nad - momentami bardzo trudnymi - dziejami Bielska i Białej. Autor ponad stu prac książkowych i artykułów naukowych z którego korzystały i będą korzystać kolejne pokolenia bielszczan. Zmarłego w sobote dra Jerzego Polaka wspomina pogrążone w żałobie środowisko historyczne i znajomi.
Jerzy Polak urodził się w 1954 roku w Cieszynie. Od wielu lat związany z Bielskiem-Białą, gdzie ukończył II LO im. Asnyka, następnie studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tytuł doktora nauk humanistyczych obronił pod koniec lat 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zmarł w sobotę, 23 września.
Doskonały warszat naukowy
- Doktor Jerzy Polak od kliku dziesięcioleci dzielił się z nami swoją ogromną wiedzą na temat historii miasta i regionu. W kręgu jego zainteresowań historycznych była również historia Górnego Śląska, Ziemi Pszczyńskiej, historia II Rzeczypospolitej oraz kartografia polska i starodruki. Jest autorem ponad 100 prac książkowych i artykułów naukowych, na których wychowały się kolejne pokolenia bielszczan. Był historykiem dysponującym doskonałym warsztatem naukowym, posiadał wyjątkowy dar wyłuskiwania wiedzy nawet ze strzępków informacji znalezionych w źródłach historycznych - mówi dr Maciej Bujakowski, prezes BBTH.
Przenikliwość i wytrwałość dr Polaka w dążeniu do pozyskania wiedzy budziła uznanie, za co został uhonorowany w 2009 roku nagrodą Ikara za wieloletnią popularyzację historii Bielska-Białej. Jerzy Polak w Bielsko-Bialskim Towarzystwie Historycznym od momentu jego powstania pełnił rolę prezesa honorowego.
- Dla nas był przede wszystkim nieocenionym autorytetem, skarbnicą wiedzy, z której skrzętnie korzystaliśmy. Był również inicjatorem wielu wydarzeń i przedsięwzięć w naszym mieście, jeszcze w tym roku był mocno zaangażowany w prace nad obchodami 300-lecia nadania praw miejskich Białej. Niestety, ostania pozycja książkowa, nad którą pracował ukaże się już po jego odejściu - dodaje prezes BBTH.
Mentor środowiska historycznego
Książka o historii Białej opisywać będzie wydarzenia od momentu powstanie osady ok. 1560 roku do jej połączenia z Bielskiem w 1951 roku. Publikacja ukończona zostanie pod redakcją dra Bujakowskiego, pojawią się w niej artykuły nie tylko dra Polaka, ale również Piotra Keniga, dr Ewy Janoszek i Jacka Kachla. Środowisko prosi, by nie nazywać ją monografią Białej. Ta ukazała się w 2010 roku, młodszemu z miast poświecony jest II tom autorstwa dr Polaka. Ukazanie się ksiązki planowane jest do końca roku.
Zmarłego wspomina także Jacek Kachel, który mówi o niekwestionowanych zasługach zmarłego historyka. - Jerzy Polak był postacią, która wytyczyła wszystkie ścieżki historyczne miasta. Na początku lat 90. jako pierwszy korzystał z przemian ustrojowych. Zaczął dogłębnie badać i analizować poszczególne wydarzenia z dziejów miasta, a te wydarzenie - jak powszechnie wiadomo - są momentami bardzo trudne.
- Był wzorem i mentorem dla bielskiego środowiska historycznego. Za każdym razem, jak mieliśmy wątpliwości w prowadzonych pracach badawczych, to był dla nas wyrocznią. Nie ma ludzi niezastąpionych i to jest prawda. Ale są osoby, które bardzo trudno jest zastąpić i do takich na pewno należy dr Polak.
Odszedł w symbolicznym momencie
Jerzego Polaka żegna także społeczność Lipnika, gdzie był m.in. wiceprezesem Stowarzyszenia Lipnik. - Odszedł nasz kolega, przyjaciel, autor pierwszej w historii Lipnika monografii o dzielnicy. Zrealizowaliśmy razem wiele projektów, które, gdyby nie Jurek Polak, pewnie nie miały miejsca. Jako historyk odszukał wiele informacji o Lipniku, co pozwoliło na odbudowę tożsamości zniszczonej w czasach komunizmu.
- Jurek przynosił nam historyczne informacje o Domu Polskim, Amfiteatrze, Leśniczówce, a my próbowaliśmy porządkować te zaniedbane obszary. W końcu to Jurek odszukał informacje o polskim orle na szczycie Domu Polskiego, który w czasie wojny został zniszczony, a kilka lat temu powrócił na swoje miejsce informując o polskości tego miejsca - wspomina Paweł Pajor. Wybitny historyk zmarł wczoraj wieczorem, gdy w Lipniku dobiegały końca uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na Domu Polskim.
© bielsko-biala.pl
Kochani!
31 maja mija 30. rocznica śmierci ks. dra Tadeusza Klocka.
Zapewne wielu katolików z Międzyrzecza (i nie tylko!) pamięta go doskonale!
(język migowy, kolarstwo, szachy, astronomia, ogrodnictwo to tylko niektóre z jego pasji...)
Ks. Tadeusz proboszczem w Międzyrzeckiej parafii był przez ponad 13 lat
(od 27 kwietnia 1966 r. do 14 sierpnia 1979 r.).
Może jest to okazja do podzielenia się wspomnieniami,
czy nawet zdjęciami z tego okresu...
(adres e-mail jest podany w stopce redakcyjnej Głosu św. Marcina)
„Urodził się 27 listopada 1926 r. w Kończycach Małych na Śląsku Cieszyńskim jako drugi syn Adolfa i Agnieszki z d. Bijok. Ojciec służył zawodowo w Wojsku Polskim - w stopniu starszego sierżanta – jako kapelmistrz orkiestry pułkowej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Kończycach Małych, do gimnazjum zaś we Frysztacie (na Śląsku Zaolziańskim ), a następnie do II Państwowego Liceum Koedukacyjnego o profilu matematyczno-przyrodniczym w Cieszynie. Egzamin dojrzałości zdał 11 czerwca 1947 r. w Cieszynie. 23 czerwca 1947 r. zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1952 r. z rąk bpa J. Bieńka w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Pierwsze kroki w służbie kapłańskiej skierował do Kończyc Małych, gdzie zastępował w charakterze wikariusza - substytuta proboszcza, ks. Jerzego Marekwicę. W sierpniu 1952 roku pełnił obowiązki tymczasowego wikariusza w Orzeszu. Po zastępstwach wakacyjnych udał się 7 września 1952 r. do Instytutu dla Księży w Katowicach-Załężu. W niedziele i święta w roku akademickim 1952-1953 pomagał w lokalii pw. św. Jacka w Ochojcu, a w dni powszednie w Chorzowie. Kuria diecezjalna w Katowicach w 1953 roku przydzieliła mu zastępstwa wakacyjne kolejno w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Ochojcu, Bobrownikach Śląskich i Radoszowach. W sierpniu 1953 roku brał udział w Kursie Duszpasterstwa Głuchoniemych w Katowicach. Od 1 września 1953 r. pracował jako wikariusz współpracownik w parafii NSPJ w Koszęcinie. Ks. Klocek prowadził również lekcje nauki religii w Lublińcu dla dzieci głuchoniemych.
W maju 1954 roku został wikariuszem parafii św. Mikołaja w Lublińcu, ale już we wrześniu t.r. skierowano go do parafii św. Mikołaja w Bielsku (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Organizował wtedy nabożeństwa dla głuchoniemych w I niedzielę miesiąca, brał udział w konferencji w Zakopanem, w czasie której ujednolicono system migów religijnych dla głuchoniemych, a jesienią 1956 roku przeprowadził „pierwsze w Polsce rekolekcje zamknięte dla głuchoniemych".
Kolejny dekret, z 13 sierpnia 1956 r., kierował ks. Klocka do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Katechizował w Zasadniczej Szkole Metalowej i Technikum Budowlanym w Międzyświeciu. Poza zajęciami katechetycznymi pomagał w duszpasterstwie parafialnym i specjalnym (głuchoniemi i upośledzeni). We wrześniu 1958 roku znalazł się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Chętnie służył pomocą parafiom sąsiednim, zwłaszcza w duszpasterstwie głuchoniemych. W czasie pobytu w Świętochłowicach przystąpił do egzaminu proboszczowskiego przedstawiając pracę pt. Duszpasterstwa głuchoniemych na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1961-1966 ks. Klocek był wikariuszem w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, gdzie pracował u boku proboszcza, ks. Bernarda Czakańskiego.
19 kwietnia 1966 został ustanowiony administratorem parafii św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym, w dekanacie bielskim. Dekret proboszcza przyjął 31 stycznia 1972 r. Od 15 sierpnia 1979 r. przebywał w Grzawie, gdzie był rektorem lokalii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Mieszkał gościnnie na probostwie w Miedźnej. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. Zamieszkał na ojcowiźnie w Kończycach Małych przy ul. Zagrodowej 33. Zmarł 31 maja. Eksportacja odbyła się w sobotę 5 czerwca 1993 r. w Kończycach Małych w obecności bpa Janusza Zimniaka, sufragana diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. Klocek od 1982 roku był członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej. Do 1971 roku brał udział w redagowaniu Kalendarza Liturgicznego Diecezji Katowickiej (Ordo). Był zainteresowany zmianami w liturgii, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II. Podjął studia liturgiczne na kursie licencjackim w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1959-1965 organizował wyprawy rowerowe i kajakowe oraz obozy wędrowne dla młodzieży świętochłowickiej, knurowskiej i pszowskiej. Uczestniczył w Pierwszym Ogólnopolskim Obozie Młodzieżowym (1-8 lipca 1962 r.). Pasjonował się również astronomią, prowadził lokalne koło Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Miał własne obserwatorium w Międzyrzeczu. Tutaj również przez cztery lata uczęszczał na kurs rolniczy, po którym otrzymał dyplom mistrza w zawodzie ogrodnik – warzywnik i rolnik”.
© E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku
https://silesia.edu.pl/index.php/Klocek_Tadeusz
Rodzinny Rajd Rowerowy – Siódmy Memoriał im. Leszka Mroczko, 3.06.2023 r.
Jeśli czytasz stronę na telefonie:
większy plakat zobaczysz w orientacji poziomej.
Więcej informacji tutaj:
Kochani!
Tutaj znajdziecie informacje nt. nadchodzących wydarzeń w rzymskokatolickiej parafii!
Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową, 2 IV 2023 r.
Przewodnik po Triduum Paschalnym
Aktualizacja: 26.03.2023r.
EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
Region Międzyrzecze
W dniu 31.03.2023 r. pragniemy zorganizować Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Marcina w Międzyrzeczu.
Jak się przygotować do EDK?
Wyposażenie:
• drewniany krzyż,
• latarka czołowa + zapasowe baterie,
• kamizelka odblaskowa / odblaski na ręce,
• czapka, rękawiczki i kurtka przeciwdeszczowa,
• zapasowa para skarpet,
• naładowany telefon, powerbank,
• wydrukowana mapa trasy,
• dokumenty,
• termos z ciepłym napojem,
• batony energetyczne, suchy prowiant,
• w razie konieczności zapewniamy sobie transport.
Pamiętamy, że uczestnicząc w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej sami ponosimy za siebie odpowiedzialność. Wydarzenie nie ma charakteru wydarzenia masowego. Ważne jest zachowanie reguł obowiązujących na EDK w tym reguła milczenia. EDK polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowanie rozważań ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Rozważania do pobrania:
https://www.edk.org.pl/rozwazania
Link do sklepu, w którym można nabyć pakiet EDK:
https://sklep.edk.org.pl/
Plany EDK w naszej parafii:
- EDK Trasa św. Marcina 2023 r.
- EDK Trasa Matki Bożej Szkaplerznej 2023 r.
![]() |
Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 18 grudnia 2022 roku. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na potrzeby uczniów. |
Odwiedziny Duszpasterskie 2022/2023
Kochani!
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w sobotę 3 grudnia rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej parafii.
Otwórzcie drzwi swoich mieszkań i domów a swoje serca na błogosławieństwo Boże.
Za każdą szczerą i życzliwą rozmowę, radę czy sugestię dotyczącą życia naszej rodziny parafialnej będziemy bardzo wdzięczni!
Rodzinny Rajd Rowerowy
Szósty Memoriał im. Leszka Mroczko
03.09.2022 r. Międzyrzecze Górne
Szanowni Państwo,
dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Czytaj więcej: TAURON - Powiadomienia o planowanych wyłączeniach
Gazdowie Magdalena i Wojciech Janik, Wójt Gminy Jasienica, Rada Sołecka w Międzyrzeczu Górnym, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się 28 sierpnia 2022 r. (niedziela) w Międzyrzeczu Górnym.
Czytaj więcej: Zapraszamy na Dożynki Gminne w Międzyrzeczu Górnym!