^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Ogłoszenia parafialne 07.01.2024

1. PO EPIFANII - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO


Tekst Rz 8,14   Ks. Andrzej Dyczek

Ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.

Rz 8,14

1. Porządek nabożeństw:

- 14 styczeń 2024 - godz. 08:30 nabożeństwo w Mazańcowicach; godz. 10:00 w Międzyrzeczu

2. Ogłoszenia parafialne:

- w czwartek - próba chórku i chórku parafialnego

- w piątek - spotkanie młodzieży

- 19 stycznia - Podwieczorek dla kobiet. Gościem specjalnym będzie ks. prof. Marek Uglorz. Zaprezentuje temat- „ Biblijny obraz kobiety. Zapisy do 14 stycznia u mnie i pań z Rady Parafialnej. Będzie catering. Koszt uczestnictwa 15 zł, resztę sfinansuje Parafia. Serdecznie wszystkie panie zapraszamy

- Pragnęlibyśmy zorganizować warsztaty artystyczne. Warsztaty skierowane są do wszystkich miałyby na celu rozwijać swoje talenty. Będziemy zapraszać różne osoby- artystów, aby podzieliły się swoimi talentami. Na zajęciach będą także tworzone ozdoby świąteczne i nie tylko. Termin będzie podany w najbliższym czasie w związku z potrzebą przygotowania sali.

- z początkiem lutego zapraszamy na wycieczkę do Grodźca, bo wtedy będą ferie zimowe i łatwiej będzie wygospodarować czas. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, a potem spotkanie w kawiarni

- 4 kwietnia zmarła Zofia Poważa – pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 12:00 w Jasienicy.

- Zmarła również Halina Biesok z domu Cieślar

- Zmarł ks. Henryk Schroeder

CHORWACJA:

Kraj zamieszkuje ponad 4,1 mln mieszkańców. Ponad 90% z nich to Chorwaci, choć istnieją też 22 inne grupy narodowościowe. Chorwacja, ze względu na swoje piękno i walory turystyczne jest popularną destynacją wakacyjnych wyjazdów. W 1991 r. w ramach rozpadu Jugosławii Chorwacja proklamowała niepodległość; przez kraj przetoczyła się wojna, która odcisnęła piętno na jego mieszkańcach. W kwietniu 1992 r. wkroczyły tam siły pokojowe ONZ, a konflikt został rozwiązany w 1995 roku. Chorwacja częściowo otrząsnęła się po koszmarze bałkańskiej wojny i 1 lipca 2013 weszła do Unii Europejskiej.

Według spisu ludności z 2011 roku większość Chorwatów (87%) należy do Kościoła rzymskokatolickiego. 7% Chorwatów to niewierzący i agnostycy. Prawosławni stanowią 4,42%, muzułmanie 1,47%, a protestantów jest 0,41%.

Kościół Ewangelicki w Republice Chorwacji to wspólnota luterańska licząca 3600 wiernych w 13 parafiach położonych w 8 miastach. Prowadzi ożywioną działalność diakonijną i ekumeniczną.