Święto Chrztu Pańskiego
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Największym odkryciem człowieka nie jest odnalezienie czegoś czy kogoś, lecz samego siebie. Należy zatem ubolewać, że część ludzi nadal miewa poważne problemy w odnalezieniu siebie jako ochrzczonych uczniów Chrystusa; nie chcą albo nie potrafią docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pan Bóg nam tych darów nie odwołuje Anie nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie, aby tak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski zawsze miał upodobanie.
We wtorek, 14 stycznia. Obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.
W piątek, 17 stycznia, przypada wspomnienie św. Antoniego, opata. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca. W Kościele katolickim w Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu.
W dniach 18-24 stycznia, w całym Kościele przezywamy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.
W środę po Mszy św, spotkanie pielgrzymów udających się do Fatimy.
W przyszłą niedzielę po Mszy św, o godz.11:00, odbędą się Jasełka wystawione przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
2. niedziela po Narodzeniu Pańskim
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś 2. niedziela po Narodzeniu Pańskim. Żyjemy w świecie, który potrafi oczarować człowieka wielkim bogactwem, ale nie zatracajmy tych wartości, które wynieśliśmy z naszych domów. Nie roztrwońmy tego, co z mozołem i niesamowitym wręcz poświęceniem przekazali nam nasi rodzice. Nie rozstawajmy się z tym odwiecznym Słowem, które na kartach Biblii jest źródłem Bożej mądrości. Nie popełniajmy błędu tych wielu, którzy wędrując po świecie – ale nie tylko oni – zatracili Boga i w konsekwencji utracili także świadomość własnej tożsamości… Niech ten nowy rok będzie sprawdzianem z naszej mądrości, niech nie będzie to czas stracony, bo on już nigdy nie powróci… Obyśmy – wsłuchując się w treść księgi starotestamentalnej, zapuścili korzenie w sławnym narodzie, w posiadłości Pana, w Jego dziedzictwie (por. Syr 24, 12).
W poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym dniu Msze święte w porządku niedzielnym. Po Mszach św, o godz. 9:00 i 11:00 występ zespołu regionalnego „ Dudoski”
W całym Kościele jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Składka na cele misyjne.
W tym dniu przypada 11. rocznica święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej księdza biskupa Romana Pindla. Modlimy się w intencji naszego Pasterza oraz całej diecezji.
Kończą się odwiedziny kolędowe, dodatkowa kolęda w niedzielę 12 stycznia od godz.13.00.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary na Seminarium Duchowne.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
Kiedy Bóg się rodzi, do naszego serca wraca radość, miłość i nadzieja.
Kiedy Bóg się rodzi, jednoczy nas ze sobą tworząc z nas wspólnotę.
Kiedy Bóg się rodzi, to co złe staje się mniejsze, zło musi się cofnąć,
bo przychodzi Ten, który pokonał Złego.
I nic, ani strach, ani przerażenie, ani żadna niegodziwość nie są w stanie zmienić faktu, że Bóg się rodzi.
Dlatego świętujmy Boże Narodzenie najlepiej jak tylko potrafimy, bo nasz Zbawiciel schodzi do nas na ziemię i przychodzi do naszej codzienności. Zaprośmy Go do naszych serc i naszych domów.
Pielęgnując nasze wspaniałe zwyczaje, bardzo bogate, przyjrzyjmy się jak świętują w innych krajach.
MEKSYK • W słonecznym Meksyku popularne są świąteczne jarmarki z jaskrawymi światełkami, gdzie można kupić charakterystyczne wycinanki zwane papel picado a także figury Świętej Rodziny, które są niezbędnym świątecznym elementem każdego domu w Ameryce Łacińskiej. Choinki nie są tu popularne. Meksykanie stawiają na piękne rośliny o czerwonych kwiatach, zwane poinsecjami, które w Polsce nazywamy Gwiazdą Betlejemską. Pochodzą one właśnie z Meksyku. Ważnym elementem, rozpowszechnionym w całej Ameryce Łacińskiej a ulubionym przez dzieci jest też Piniata – kolorowa gwiazda wypełniona słodyczami. W Wenezueli tuż po wigilijnej kolacji następuje rozbicie piniaty specjalną pałą przez któregoś z najmłodszych członków rodziny. W Meksyku piniata znalazła swe miejsce w okresie 9 dni przed świętami Bożego Narodzenia, który jest tam czasem składania wizyt towarzyskich. Jest on obchodzony na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem. Zabawa polega na strąceniu kijem zawieszonej u sufitu piniaty i zebraniu jak największej ilości rozsypanych słodyczy. Piniata symbolizuje zło, które mami nas kolorami, siedem rogów gwiazdy odwołuje się do siedmiu grzechów głównych, natomiast kij odzwierciedla sprawiedliwość i walkę ze złem. Gdy pokonamy zło, możemy cieszyć się nagrodą. Na kolacji wigilijnej na przystawkę serwowane są tortas – bagietki posmarowane fasolową pastą, wypełnione nadzieniem z awokado, chili i cebuli. Następnie podawana jest zupa – wywar wołowy z dodatkiem grubo pokrojonych ziemniaków, papryki i kawałków kolb kukurydzy. Daniem głównym jest indyk w czekoladowym sosie. Po kolacji Meksykanie wybierają się na Mszę Koguta, która jest odpowiednikiem naszej pasterki. Nazwa ta pochodzi z legendy o tym, że jedynym momentem w historii, gdy kogut zapiał w nocy, był moment narodzin Chrystusa.
FRANCJA • We Francji szczególną rolę odgrywa żłóbek i szopki bożonarodzeniowe zwane la crèche, często z ręcznie robionymi figurkami, zwane santonami, przedstawiające Świętą Rodzinę, pasterzy i scenki z życia rodzinnego. Są one szczególnie popularne w Prowansji, gdzie ich wykonanie jest prawdziwą sztuką. Choinkę ubiera się na początku Adwentu i rozbiera zaraz po świętach. Szopkę także ustawia się na początku Adwentu, ale bez figurki dzieciątka Jezus. Gdy w rodzinie są dzieci, każde ma swoją owieczkę, która podąża do żłóbka. Za spełniony dobry uczynek dziecko może przestawić swoją owieczkę bliżej żłóbka, gdy popełni zły czyn, musi się cofnąć. W czasie Bożego Narodzenia kładzie się w żłóbku figurkę dzieciątka Jezus i dziecko, które zrobiło największą ilość dobrych uczynków w Adwencie, ma w czasie Świąt swoją owieczkę najbliżej Jezusa. We Francji na wigilijnym stole nie znajdziemy 12 potraw, za to jest aż 13 deserów, które mają przypominać 12 apostołów i Jezusa na ostatniej wieczerzy. Główną słodkością jest Bûche de Noël – rolada oblana czekoladą, która wygląda jak gałąź drewna. Ma ona przypominać, że w noc przyjścia Chrystusa nie szło się spać, ale czuwano i ucztowano, a ponieważ było zimno, trzeba było za dnia nazbierać dużo gałęzi do palenia w kominku. Le Réveillon czyli uroczysta uczta (odpowiednik naszej kolacji wigilijnej) miała bowiem miejsce po powrocie z la Messe de Minuit czyli Mszy o północy (Pasterki). Jeżeli chodzi o propozycje na francuskim stole, to przede wszystkim indyk w kasztanach, ale także foie gras czyli pasztet z kaczych wątróbek, gryczane naleśniki podawane ze śmietaną, owoce morza, kawior, ślimaki, żabie udka, wędzony łosoś i chleb z niespodzianką w środku zwany Pain Surprise.
WŁOCHY • Z Włoch pochodzi pierwsza szopka na świecie. Stworzył ją św. Franciszek z Asyżu chcąc uzmysłowić wszystkim w jakich warunkach przyszedł na świat nasz Zbawiciel. Od tamtego czasu Włosi pielęgnują tradycję żywych szopek. Podczas pasterki możemy podziwiać Świętą Rodzinę na żywo w stajence w towarzystwie zwierząt i aniołów. Świąteczne drzewka we Włoszech ubiera się 8 grudnia, w dniu Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kolacja wigilijna jest zazwyczaj bezmięsna. Na świąteczną ucztę przygotowywane są klasyczne włoskie przystawki, zupy oraz ryby i makarony, zależnie od regionu. Uczta składa się z siedmiu różnych rodzajów owoców morza i znana jest jako Uczta siedmiu ryb, w jej skład wchodzą m.in. węgorz, baccala czyli wędzony dorsz, krewetki, kalmary lub ośmiornice w sosie pomidorowym, małże gotowane w białym winie i czosnku lub pieczona ryba. Prezenty dzieciom przynosi Befana w nocy z 5 na 6 stycznia. Skrada się do domów przez komin, a upominki wkłada do skarpet.
DANIA • W Danii w dzień poprzedzający Wigilię obdarowuje się przyjaciół drobnymi prezentami a dzieci częstowane są małymi ciasteczkami z dżemem zwane aebleskiver. Na duńskim wigilijnym stole możemy znaleźć pieczoną kaczkę lub gęś nadziewaną suszonymi owocami, czerwoną kapustę i brązowe ziemniaki w karmelowym sosie. Ulubione świąteczne ciasto to pebbernodder podobny do piernika, nie ma w nim jednak miodu ale pieprz. Po kolacji zapalane są światełka na choince. Członkowie rodziny łapią się za ręce i chodząc wokół drzewka, śpiewają duńskie kolędy. Następnie zabierają się za rozdawanie prezentów. Jedno z dzieci przynosi prezent, obdarowany rozpakowuje przy wszystkich i dopiero wtedy następna osoba otrzymuje prezent.
NIEMCY • Z Niemiec pochodzi choinka, którą przystraja się na bogato, jako drzewko w raju. Niemiecka Nadrenia jest miejscem narodzin zwyczaju przystrajania bożonarodzeniowego drzewka. Pod choinką umieszcza się szopkę. W Niemczech bardzo popularne są jarmarki bożonarodzeniowe i kalendarze adwentowe w postaci domu pełnego okien, które skrywają czekoladki, które maluchy mogą zajadać każdego ranka. Innym adwentowym zwyczajem, pochodzącym z południa Niemiec, jest zapalanie świecy w każdą niedzielę Adwentu. Gdy palą się 4, to znaczy, że Boże Narodzenie jest blisko. W oknach domów zawiesza się świecące ozdoby, często wykonane własnoręcznie z papieru i zielonych gałązek. W Niemczech wigilia nie jest specjalnie celebrowana i nie jest postna. Na wigilijnych stołach znajduje się sałatka ziemniaczana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa, dania rybne i potrawy z kiszonej kapusty. Członkowie rodziny składają sobie życzenia, ale nie dzielą się opłatkiem. Prezenty rozłożone są na stole, a pod talerzem wigilijnym umieszcza się pieniążek, który ma przynieść rodzinie dostatek przez cały rok. Niemcy lubią śpiewać kolędy i chętnie wybierają się całymi rodzinami na pasterkę. Na świąteczny obiad podaje się najczęściej gęś.
GRECJA • W Grecji obchody Święta Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni. Głównym symbolem Bożego Narodzenia nie jest choinka a łódeczka. Stateczki, łódki, żaglowce wykonane ze świecących girland z lampek ozdabiają centralne place w miastach i domy prywatne. Jednak w epoce globalizmu towarzyszą im także choinki. W wigilię na wsiach i w małych miasteczkach wędruje się całymi gromadami od domu do domu śpiewając kolędy i składając życzenia sąsiadom. Świątecznym przysmakiem jest christopsomo czyli „Chleb Chrystusa” – słodki bochenek wypiekany w różnych kształtach, zależnie od zawodu czy pochodzenia rodziny. Dzieci otrzymują więc prezenty 1 stycznia – przynosi je św. Bazyli, odpowiednik naszego św. Mikołaja.
Choć zwyczaje różnią się bardzo i sprawdza się powiedzenie „Co kraj, to obyczaj” – jedno jest pewne: każdy stara się świętować najlepiej jak potrafi, gdyż przyjście Chrystusa na świat jest najważniejszym wydarzeniem ludzkości. Gdyby Jezus nie przyszedł na świat, to nie umarłby na krzyżu i nie otworzyłby nam drogi do nieba. Dlatego świętujmy Boże Narodzenie najlepiej jak tylko potrafimy i dołóżmy do tego wszelkich starań, bo przychodzi nasz Zbawiciel. Cieszmy się tą prawdą i świętujmy z naszymi najbliższymi tą wielką radość.
Elżbieta Król-Cebulska
Głos świętego Marcina, nr 1 (231) styczeń 2025
Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa – 29 grudnia 2024 r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, które zostało wprowadzone po pierwszej wojnie światowej, w 1921 roku. To była reakcja na ówczesne uderzenie w jedność i świętość rodziny, czemu sprzyjał czas uprzemysłowienia, emigracja zarobkowa, rozłąka z najbliższymi, a kilkanaście lat później druga wojna światowa – ze swoją przemocą i nienawiścią – okazała się czasem pogardy wobec życia. Rodzina oparta na prawie natury to nie ciężar, ale wartość. Dzisiejsze święto to zaproszenie, aby skupić uwagę na całej ludzkiej rodzinie, która w zamyśle Bożym powinna być święta, z czym, miewa czasem sporo kłopotów.
W diecezji rozpoczynamy czas Zwyczajnego Roku Jubileuszowego. Uroczysta inauguracja pod przewodnictwem biskupów, będzie miała miejsce w kościele katedralnym w Bielsku-Białej oraz w kościele konkatedralnym w Żywcu.
W tym dniu odpust zupełny zyskuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy.
Liturgiczne obchody tygodnia:
- w środę, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to także Dzień Modlitwy o pokój na świecie,
- w czwartek, 2 stycznia – wspomnienie Świętych Bazylego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msza św. o godz. 8:00. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16:00. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7:30 różaniec, o godz. 8:00 Msza św., a o godz. 16:15 różaniec za zmarłych. Z racji niedawnych odwiedzin chorych, przed świętami, w styczniu nie będzie odwiedzin chorych.
Trwają odwiedziny kolędowe, szczegóły w gablocie i na stronie internetowej.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary na tacę i konto parafialne.
We wtorek, 31 grudnia, zapraszamy wiernych na uroczyste nabożeństwo przebłagalne, połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym o godz. 17:00.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
IV NIEDZIELA ADWENTU – 22 GRUDNIA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III NIEDZIELA ADWENTU – 15 GRUDNIA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Radujcie się! Pan Jest blisko (zob. Flp 4, 4-5) – słyszymy dziś wezwanie Apostoła Narodów. Szczególną uwagę zwraca powtórzenie zachęty do radości: Jeszcze raz powtarzam: radujcie się (Flp 4, 4). Trzeba pamiętać, że święty Paweł żył i działał w pierwszym wieku chrześcijaństwa, kiedy to nie brakowało wrogości wobec chrześcijan, czasem wyrażającej się w krwawych prześladowaniach. W takim kontekście wezwanie do radości staje się bardzo znamienne, które można zinterpretować jako wezwanie bezwarunkowe, to znaczy pomimo wszystko powtarzam: radujcie się, bo Pan jest blisko! Należy przypuszczać, że mowa o bliskości Pana nawiązała w pierwszym rzędzie do oczekiwanego, bliskiego w tym czasie ostatecznego powrotu Chrystusa na ziemię i zakończenia dziejów świata. Ta krótka już perspektywa oczekiwania na paruzję miała wyzwalać w uczniach Jezusa poczucie radości, której i nam nie powinno zabraknąć.
Zapraszamy na Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17:00.
W tym tygodniu (środa, piątek i sobota) przypadają Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
W sobotę dzień pokuty i pojednania w naszej parafii. Okazja do spowiedzi od godz. 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:45. Kościół Ewangelicki zaprasza w tym dniu na godz. 17:00, na koncert kolęd.
W salce można nabywać opłatki i świece wigilijne.
Trwają odwiedziny kolędowe, szczegóły w gablocie i na stronie internetowej.
Dziś od godz.15:00, kiermasz świąteczny w OSP Międzyrzecze Górne, na który zapraszają Dyrekcja, Rada Rodziców, Nauczyciele. O godz.16:00 Jasełka w wykonaniu dzieci.
Do chorych udamy się w poniedziałek 23 grudnia od godz.8:00, zapisy w zakrystii. Wieczorem zapraszamy do pomocy przy dekorowaniu choinek.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
– 8 GRUDNIA 2024 R.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Nazarecie miało miejsce wydarzenie wiary. Ono zawsze ma taki sam scenariusz, rozpoczyna się od momentu usłyszenia Bożego słowa. Bóg mówi, człowiek stara się usłyszeć, zrozumieć zaadresowane do niego słowo i w pełni je przyjąć.
Modlitwą oraz ofiarą materialną (do puszek) wspieramy Kościół na Wschodzie. Dziś od godz. 12:00, Godzina Łaski modlitwa w intencji nawrócenia zatwardziałych grzeszników, szczególnie kapłanów, którzy porzucili swój stan.
Zapraszamy na Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17:00.
Liturgiczne obchody tygodnia:
W salce można nabywać opłatki i świece wigilijne Caritas.
Trwają odwiedziny kolędowe, szczegóły w gablocie i na stronie internetowej. (tutaj)
Stolica Apostolska uhonorowała medalami „Pro Ecclesia et Pontifice” państwo Jana i Annę Michniok. To jedno z wysokich odznaczeń przyznawanych przez papieża w dowód uznania dla zangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Uroczyste wręcznie w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz.11:00.
W przyszłą niedzielę Dyrekcja, Rada Rodziców oraz Nauczyciele ZSP w Międzyrzeczu Górnym zapraszają na kiermasz świąteczny w budynku OSP w MG. Rozpoczęcie kiermaszu o godz.15:00, o godz.16:00 Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci. Dziękujemy nauczycielom za włożony trud w przygotowanie tego przedstawienia.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
I NIEDZIELA ADWENTU – 1 GRUDNIA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Odwiedziny Duszpasterskie 2024/2025
Kochani!
W sobotę 30 listopada 2024 roku rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej rzymskokatolickiej parafii.
Otwórzcie drzwi swoich mieszkań i domów a swoje serca na błogosławieństwo Boże.
Za każdą szczerą i życzliwą rozmowę, radę czy sugestię dotyczącą życia naszej rodziny parafialnej będziemy bardzo wdzięczni!
Szczegółowy plan kolędowy zamieszczamy w linku do pobrania poniżej.
UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA – 24 LISTOPADA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś ostatnia niedziela roku kościelnego. Za księgą Janowej Apokalipsy stwierdzamy, że Jezus Chrystus jest Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi (por. Ap 1, 5). Jest Alfą i Omegą, czyli Początkiem i Końcem; jest Bogiem, Który jest, Który był i Który przychodzi (Ap 1, 8). Razem z całym Kościołem wyznajemy, uznajemy w Nim Króla świata będącego zarazem Władcą naszych serc. Do niego odnosimy wizję z księgi Daniela objawiającą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach nieba. Wierzymy głęboko, że to Jemu Bóg powierzył panowanie, chwałę, a także władzę królewską i że jest ono wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie (Dn 7, 14).
Dziś można zyskać odpust zupełny, odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki odpustu. Dzisiejsza uroczystość to diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży oraz święto patronalne Akcji Katolickiej.
Liturgicznej obchody tygodnia:
- w sobotę, 30 listopada – święto św. Andrzeja Apostoła. Zapraszamy na adorację od godz. 16:00, poprowadzą Matki w Modlitwie.
W przyszłą niedzielę, 1 grudnia, rozpoczyna się okres adwentu i nowy rok liturgiczny. Akcja Katolicka będzie zbierać podpisy odnośnie ustawy o ochronie dzieci przed treściami pornograficznymi w internecie oraz o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.
W sobotę 30 listopada od godz. 9:00, rozpoczynamy odwiedziny kolędowe: Bieszczady I od rodziny Czarnieckich, Bieszczady II od rodziny Folek.
W niedzielę od godz.13:00: Bieszczady III od rodziny Kalisz, Bieszczady IV od rodziny Kuboszek.
Plan szczegółowy za moment będzie na stronie internetowej ;-)
W środę spotkanie członków Akcji Katolickiej.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary.
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA — 17 LISTOPADA 2024 R.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Biblia nie jest traktatem naukowym ani zbiorem zebranych systematycznie zagadnień, ale żywym, Słowem, które objawia zamysły Boga: tak jak był początek, tak będzie też kres i nowy początek wyznaczony w chwili powtórnego przyjścia Jezusa na świat: Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zgromadzi swoich wybranych (Mk 13, 26-27a). Oto sens wszystkiego, oto nowa przestrzeń i nowa historia: wszyscy mamy szansę życia wiecznego z Jezusem, który jest Panem świata i dziejów człowieka.
Liturgicznej obchody tygodnia:
W przyszłą niedzielę, 24 listopada, obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu obchodzony jest w diecezjach Światowy Dzień Młodzieży oraz przypada święto patronalne Akcji Katolickiej.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Prosimy także, aby porządkując groby zabierać ze sobą zwiędłe kwiaty i w swoim zakresie je utylizować.
Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA — 10 LISTOPADA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś 32. niedziela zwykła. Dwie wdowy, dwa różne obrazy, ale mające wiele wspólnego. Do pierwszej z nich, szykującej się na śmierć głodową, przychodzi prorok Eliasz i wymaga czegoś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być bezczelnością: Najpierw zrób mały podpłomyk dla mnie i przynieś mi. A sobie i twemu synowi zrobisz potem (por. 1 Krl 17, 13). Eliasz chce, aby kobieta ofiarowała wszystko, co posiadała: całe swoje życie, które zawisło na tej ostatniej odrobinie pożywienia. I ona je bez wahania oddaje. Zaś druga wdowa, ta z Ewangelii, wrzucając do skarbony dwa pieniążki, dała wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie (Mk 12, 44). Czyn wdowy ewangelicznej posuwa się krok dalej niż wdowy z Sarepty Sydońskiej, bo ona ofiaruje swój dar spontanicznie, nikt ja o ten dar nie prosi. Dlatego Pań Jezus, w przeciwieństwie do proroka Eliasza, nie obiecuje jej żadnej rekompensaty za okazany gest miłości. To dar absolutnie bezinteresowny i całkowity!
Liturgicznej obchody tygodnia:
We wtorek, 12 listopada, przypada Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.
W piątek, 15 listopada, oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.
Od soboty, od godz. 8:00 w kancelarii przyjmujemy zapisy intencji mszalnych na rok 2025.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby diecezji.
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA
27 PAŹDZIERNIKA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Zalecki za zmarłych są przyjmowane w zakrystii i kancelarii parafialnej oraz na cmentarzu.
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
13 PAŹDZIERNIKA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Ewangelia 28. niedzieli zwykłej jest zapisem spotkania Chrystusa z młodzieńcem, który szukał autorytetu – o czym świadczy zwrot, jakim się odniósł do Jezusa – Nauczycielu dobry, i ufał, że Pan Jezus mu pomoże. Najpierw młodzieniec stawia Panu Jezusowi bardzo konkretne pytanie: Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? To nie jest zwykłe, prozaiczne pytanie o to, jak postępować w określonej sytuacji życiowej. To nie jest pytanie o bycie spełnionym i zadowolonym, to nie jest pytanie o bycie człowiekiem żyjącym bezpiecznie, w którym wyraźnie zawarta jest troska o ostateczne ukierunkowanie życia, jest to pytanie o wieczne przeznaczenie, o czekająca go perspektywę przyszłości poza progiem śmierci.
Po raz 24. obchodzimy Dzień Papieski. Ofiarą (do puszek) możemy wesprzeć fundusz stypendialny, dziś przeżywamy także dzień fatimski, nie będzie mszy św, o godz.15:30, natomiast o godz.17:30 Droga Krzyżowa, Różaniec, adoracja i godz.19:00 msza święta.
Liturgicznej obchody tygodnia:
Zapraszamy na różaniec, który w tygodniu odmawiamy po Mszy św., w sobotę o godz. 16.30, a w niedzielę o godz:15:00.
Za tydzień przypada przedostatnia niedziela października, obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Misyjny.
3 listopada organizujemy wyjazd do Auschwitz do obozu koncentracyjnego na Drogę Krzyżową. Wyjazd w niedzielę o godz.12:00, zapisy w zakrystii.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary.
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA
6 PAŹDZIERNIKA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś 27. niedziela zwykła. Miłość i krzyż – czy to można w ogóle ze sobą zestawić? Można, a nawet trzeba; jedno bez drugiego nie może istnie; jedno bez drugiego staje się niezrozumiałe. Prawdziwa, autentyczna miłość, o której św. Paweł pisze przywołując wiele jej cech, zawsze naznaczona jest krzyżem. Skoro Bóg jest miłością, to w tym obszarze zawsze będzie krzyż, bo nie ma chrześcijaństwa bez krzyża; nie ma chrześcijańskiego życia bez krzyża. Jest jeszcze druga strona medalu: jeśli krzyż będzie pozbawiony miłości, staje się wówczas ciężarem nie do uniesienia.
Liturgicznej obchody tygodnia:
a) w poniedziałek, 7 października – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
Zapraszamy na różaniec, który w tygodniu odmawiamy po Mszy św., w sobotę o godz. 16.30, a w niedzielę o godz. 15:00. We wtorek poświęcimy różańce dzieciom przygotowującym się do 1-komunii świętej. W środę spotkanie Akcji Katolickiej.
W przyszłą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić 24. Dzień Papieski. Zbierane będą (do puszek) ofiary na fundusz stypendialny, to także dzień Fatimski, nie będzie mszy św o godz.15:30. Nabożeństwo rozpoczniemy Drogą Krzyżową o godz.17:30, następnie różaniec i adoracja. Msza święta o godz.19:00.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary na Seminarium Duchowne.
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
29 WRZEŚNIA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Pan Jezus w Ewangelii 25. niedzieli zwykłej zwraca uwagę na problem zgorszenia. Potrafimy narzekać na różne przejawy zgorszenia, a zbyt mało zastanawiamy się nad naszą osobistą odpowiedzialnością. Bo przecież nie jest tak, że tylko inni nas gorszą, że tylko inni mają zły wpływ na nasze Zycie. Także my możemy być powodem zgorszenia innych. Nie wolno więc traktować zgorszenia po faryzejsku; nie możemy jedynie gorszyć się postawą innych ludzi, natomiast nie dostrzegać, że także my sami – przez złe postępowanie – przyczyniamy się do tego, że ludzie się gorszą, schodzą na złą drogę, zapierają się Chrystusa i pełni wątpliwości odchodzą ze wspólnoty Kościoła.
Liturgicznej obchody tygodnia:
a) w poniedziałek, 30 września – wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora kościoła,
b) we wtorek, 1 października – wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła. W tym dniu rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. W naszej parafii różaniec w tygodniu odmawiamy po Mszy św., w sobotę o godz. 16.30, a w niedzielę o godz:15:00.
c) w środę, 2 października – wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów,
d) w piątek, 4 października – wspomnienie św. Franciszka z Asyżu,
3) w sobotę, 5 października – wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy.
W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msza św. o godz. 8:00. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16:00. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7:30 różaniec, o godz. 8:00 Msza św., odwiedziny chorych, a o godz. 16:15 różaniec za zmarłych.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej. Jest dostępny nowy numer Głosu św. Marcina.
Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.
XXV NIEDZIELA ZWYKŁA
22 WRZEŚNIA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Słowo Boże 25. niedzieli zwykłej – we wszystkich trzech czytaniach – wskazuje na postawy ludzkie, które u samych korzeni niszczą Zycie wspólnoty ukazując społeczny wymiar grzechów osobistych. Odczytujemy to przesłanie w taki sposób, abyśmy dokonali swoistego rachunku sumienia z naszego podejścia do życia, abyśmy w większej zgodzie, klimacie wzajemnego zrozumienia i w duchu solidarności patrzyli na nasze odniesienia do bliźnich, a przez to czuli się bardziej odpowiedzialni za te grupy czy zespoły, w których przyszło nam żyć, począwszy od wspólnoty rodzinnej.
Liturgicznej obchody tygodnia:
a) w poniedziałek, 23 września – wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera,
b) we wtorek, 24 września – święto Rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego,
c) w piątek, 27 września – wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera,
d) w sobotę, 28 września, wspomnienie św. Wacława, męczennika.
Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.
XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA
15 WRZEŚNIA 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Liturgicznej obchody tygodnia:
a) w poniedziałek, 16 września –wspomnienie Świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa,
b) w środę, 18 września – święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski,
c) w piątek, 20 września – wspomnienie Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy. W tym dniu modlimy się także do Miłosierdzia Bożego. Z racji trzeciego piątku miesiąca,
d) w sobotę, 21 września, odbędzie się diecezjalna pielgrzymka rodzin oraz wspólnot Domowego Kościoła do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Strona 1 z 3