^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Czytanie po Naszymu

448931643_888236830014060_2757859097853751714_n.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej oraz Ośrodek Promocji Kultury i Sportu w Brennej (Beskidzki Dom Zielin "Przytulia") serdecznie zapraszają miłośników gwary cieszyńskiej do udziału w Czytaniu po Naszymu - 28 czerwca, godz. 17.00, klub „Mikroklimat” w Górkach Wielkich.
Celem wydarzenia jest popularyzacja cieszyńskiej literatury gwarowej oraz promowanie twórczości Walentego Krząszcza.
Lekturami pierwszej edycji Czytania Po Naszymu będzie twórczość Walentego Krząszcza (1886-1959) – urodzonego w Górkach Wielkich, pisarza, nauczyciela i kierownika szkoły w Międzyrzeczu.
Mijająca 65 rocznica śmierci Walentego Krząszcza jest okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego choć zapomnianego pisarza ludowego Śląska Cieszyńskiego.
"Walenty Krząszcz, którego tak uroczyście i serdecznie żegnano, urodzony w końcu ubiegłego wieku w tychże samych Górkach Wielkich, był całe życie nauczycielem wiejskim („rechtorem”) i pisarzem.
(…) Pozostawił 17 powieści przeważnie w pięknej archaizującej gwarze cieszyńskiej oraz kilka sztuk teatralnych stanowiących dotychczas żelazny repertuar śląskich zespołów amatorskich.
(…) Bezpretensjonalne utwory Krząszcza oddające z życzliwością i humorem nie istniejące już środowisko wiejsko-góralskie są obecnie doszczętnie wyczerpane. Wznowienie paru tomów z nich wydaje się rzeczą bardzo pożądaną i potrzebną. Wszak są to już dziś dokumenty przeszłości, dokumenty malujące drogę jaką Śląsk przebył w ostatnie pół wieku.
Powszechny żal, którego wyrazem był tłumny pogrzeb Walentego Krząszcza przypomina niezmierne znaczenie jakie dla kultury i dziejów Narodu posiadają skromni, prowincjonalni literaci, ogółowi przeważnie nieznani, przygotowujący grunt pod szerszy zasiew, żłobiący cierpliwie bruzdy, którymi spłynie z szumem twórcze słowo polskie. – pisała we wspomnieniu pośmiertnym Zofia Kossak („Słowo Powszechne, 14.04.1959 r.) 

Źródło:
Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej (Facebook)