^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Ogłoszenia Parafialne 04.12.2022

II Niedziela Adwentu 04.12.2022


Tekst: Pieśń nad Pieśniami 2,8-13  ks. A. Dyczek

„Wyprostujcie się i podnieście głowy swoje,
gdyż zbliża się odkupienie wasze”.               
                                    
Ew. Łuk. 21,28

1. Porządek nabożeństw: 
         11.12.2022 – 3 Niedziela Adwentu

Mazańcowice 8:30
Międzyrzecze 10:00 ze Spowiedzią i Komunią Świętą.;  
07.12.2022 Tygodniowe nabożeństwo adwentowe:

Mazańcowice 17:00

2. Zajęcia w tygodniu:
- w czwartek próba chóru ,,Allegro” o 18:00;
- w czwartek próba chóru o 19:00,
- w piątek Spotkanie Młodzieży o 18:00,


3. Terminy spotkań świątecznych:

- 10.12.2022 o 10:00 spotkanie konfirmantów

- 16.12.2022r. o 18:00 spotkanie młodzieży

- 17.12.2022r. o 12:00 spotkanie seniorów

4. Kancelaria w Międzyrzeczu czynna

w poniedziałek 9-10

we wtorek od 10-11

w czwartek i w piątek – godz. 16-18

Telefon ks. A. Dyczka 609 865 006

5. Prenumerata Zwiastuna na rok 2022 wynosi 80zł za półrocze , za cały rok 160 zł.

6. W ubiegłym tygodniu mieliśmy w naszej Parafii bardzo miłą wizytację Ks. Bp. dr. Adriana Korczago i Rady Diecezjalnej.

W poniedziałek odbyło się  spotkanie w Szkole w Międzyrzeczu

We wtorek o godz. 17:00- spotkanie z Radą Parafialnej

Ze względu na obowiązki Ks. Biskupa sprawdzanie w kancelarii parafialnej odbędzie się w najbliższym czasie  

7. W następną niedzielę – 11 grudnia, to jest w 3. Niedzielę Adwentu, w programie TVP Kultura nadawane będzie nabożeństwo z ewangelickiego kościoła Łaski Bożej w Poznaniu. Początek o godzinie 8.00.

8. Są do nabycia piękne kalendarze szwajcarskie i kalendarze ścienne, opłatki wigilijne, świece wigilijne- polecamy

9. Do odebrania jest najnowszy numer Zwiastuna.

10. Kolejnym kościołem członkowskim ŚFL o który będziemy się modlić jest kościół w Namibii.

Sytuacja w Namibii

Kraj liczy prawie 2,5 miliona mieszkańców. Blisko 92 % ludności to chrześcijanie, z tego ponad 60 procent stanowią luteranie. To najbardziej luterański kraj w Afryce. Mimo obfitych bogactw naturalnych Namibia należy do czołówki krajów o najwyższym wskaźniku nierówności społecznej.

Jako kraj postolonialny (do końca I wojny światowej kolonia niemiecka) Namibia doświadczyła grozy zorganizowanego ludobójstwa. Pod koniec XIX w. Niemcy zorganizowali tam pierwsze obozy koncentracyjne z numeracją więźniów i planowym wyniszczeniem więźniów przez ciężką pracę i nieludzkie warunki (głód i choroby). Do dziś jest to niezabliźniona rana w historii tego państwa.

W Namibii działają aż trzy Kościoły luterańskie:

Kościół Ewangelicko-Luterański w Namibii (niemiecki) jest pozostałością dawnej niemieckiej misji w tym kraju. Do dziś posługuje się językiem niemieckim w liturgii (używa go 32% mieszkańców na co dzień). Wierni Kościoła to głownie biali chrześcijanie – potomkowie kolonistów. Wspólnota liczy 4,5 tysiąca wiernych skupionych w 20 parafiach.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Republice Namibii liczy 420 tys. wiernych w ponad 50 parafiach. Blisko współpracuje z Kościołem niemieckojęzycznym dialogując i dążąc do uzyskania z nim pełnej jedności. Oba Kościoły wspólnie kształcą teologów i duchownych w uczelni wyższej.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Namibii liczy przeszło 850 tys. wiernych, skupiając głownie rdzennych mieszkańców Afryki. Kościół odegrał bardzo istotną rolę w walce z apartheidem oraz w dążeniach niepodległościowych kraju. Wielu jego działaczy i duchownych padało ofiarami prześladowań i dyskryminacji ze strony białych. Obecnie Kościół liczy 123 parafie, służy w nim 140 duchownych. Prowadzi dwie szkoły średnie. W 2017 r. Kościoły połączyły siły, by wspólnie zorganizować Dwunaste Zgromadzenia Światowej Federacji Luterańskiej, które odbyło się w Windhuk.

4 grudnia 2022 r. - modlitwa o Namibię

Łaskawy Panie, modlimy się dziś o Twój lud mieszkający w Namibii. To kraj boleśnie doświadczony w swojej historii, a ludobójstwo dokonane na narodzie do dziś stanowi element wspólnej pamięci. 

Jesteś Bogiem, który uczy nas, że poprzez przebaczenie możemy uwolnić się od przekleństwa tragicznej przeszłości, a naszą uwagę i energię poświęcić na budowanie tego co dobre i prawdziwie pożyteczne dla drugiego człowieka. 

Luteranie w Namibii odegrali już ważną rolę w walce z apartheidem, a swoją siłę i determinację wykazali w walce o niepodległość kraju. 

Udzielaj im nadal swojego Ducha miłości i odwagi, aby mogli stawać w obronie słabszego i pokrzywdzonego. W pustynnych warunkach życia mieszkańcy Namibii na co dzień wypatrują deszczu, który przynosi wzrost upraw. 

Niech Twoje błogosławieństwo będzie dla nich jak życiodajny deszcz, który przynosi im życie. Zamieniaj jałową ziemię w ogrody pełne owocujących drzew, które przynosić będą pocieszenie, nadzieję i wzmocnienie. AMEN